کچ کاری

کچ کاری

فرقی ندارد که ساختمان شما قدیمی یا جدید باشد؛ گچ کاری خدماتی رایج است که گاهی به آن نیاز خواهیم داشت. همه‌ی ساختمان‌ها در مرحله‌ی نازک کاری به خدمات گچ کاری ساختمان نیاز دارند. گچ مصالحی ارزان است که طرفداران زیادی در صنعت ساختمان سازی و حوزه‌ی طراحی دکوراسیون دارد. یکی از مزایای گچ کاری و گچ بری ایجاد طرح‌های ظریف و زیبا است که در گذشته رواج داشته است و امروزه نیز در طراحی‌های مدرن و مینیمال استفاده می‌شود.

گچ کاری چیست؟

خدمات گچ کاری ساختمان فرآیندی است که با گچ انجام می‌شود. گچ مصالحی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی است که به شکل پودری سفید رنگ در بازار موجود است. گچ کاری عملیاتی تخصصی است که باید به دست متخصص انجام شود. مجموعه‌ی خانه ساز ارائه دهنده‌ی خدمات گچ کاری ساختمان با منصفانه‌ترین قیمت است. گچ کاران خانه ساز افرادی باتجربه‌اند که از سوی مجموعه‌ی خانه ساز تأیید صلاحیت شده‌اند. گچ کاری روش‌های متفاوتی در اجرا دارد که در ادامه به توضیح روش‌های گچ کاری خواهیم پرداخت:

گچ کاری و گچ بری دستی

گچ کاری و گچ بری دستی هنری ارزشمند است که به دست گچ کاران حرفه‌ای انجام می‌شود. در گچ کاری دستی مخلوطی از گچ و آب را تهیه می‌کنیم و با ابزارآلات مخصوص گچ کاری اجرا می‌کنیم. گچ کاری دستی محدودیت‌هایی نیز دارد. سرعت اجرای گچ کاری دستی باید بالا باشد؛ چون، ملات گچ کاری در مجاورت هوا به سرعت سفت می‌شود و کیفیت خود را از دست می‌دهد. هزینه‌ی اجرای گچ کاری دستی گران تر از هزینه‌ی اجرای گچ کاری پیش ساخته است؛ اما، کاری هنری و ارزشمند است. اجرت کارگر و دستمزد گچ کار نیز در این نوع از عملیات بیشتر است؛ اما، مقرون به صرفه است.

گچ کاری و گچ بری پیش‌ساخته

عملیات گچ کاری و گچ بری پیش‌ساخته با گچ پیش‌ساخته انجام می‌شود. گچ پیش‌ساخته از جنس پلی یورتان و پلی استایرن و گچ است که در قالب مخصوص ریخته می‌شود و به صورت پیش‌ساخته آماده می‌شود. محدودیتی در اجرای گچ کاری پیش‌ساخته وجود ندارد و در همه‌ی سطوح به کار برده می‌شود. گچ پیش‌ساخته بسیار سبک‌تر از ملات گچ دستی است؛ بنابراین، انتخاب مناسبی برای سقف‌ها و دیوارها است که بار مرده‌ی ساختمان را کم می‌کند. اجرای گچ پیش‌ساخته بسیار آسان است و سرعت بالایی دارد. هزینه‌ی نهایی گچ کاری پیش‌ساخته پایین‌تر از گچ کاری دستی است؛ چون، هزینه‌های اجرایی کمتری دارد.

گچ کاری شامل چه خدماتی است؟

خدمات گچ کاری ساختمان نوعی هنر است که هم در جهت سازه‌ای و هم در جهت تزیینی به کار برده می‌شود. خدمات گچ کاری تزیینی را گچ بری می‌نامند. خدمات گچ کاری ساختمان خانه ساز شامل گچ کاری کلی، گچ کاری جزئی و گچ بری انواع سطوح مانند دیوارها، ستون‌ها و سقف‌ها است.

مراحل گچ کاری چگونه است؟

گچ کاری در دو مرحله انجام می‌شود: مرحله‌ی اول زیرسازی با گچ و خاک انجام می‌شود و مرحله‌ی دوم روسازی که با گچ سفید انجام می‌شود. قطعا هر دو مرحله بسیار تخصصی هستند و باید فقط و فقط به دست متخصص باتجربه‌ی گچ کاری انجام شوند. گچ کار باید بتواند تمام فرورفتگی‌ها و نقص‌های دیوار یا سقف را به‌طور کامل برطرف کند و سطحی یک‌دست تحویل دهد.

ابزارآلات خدمات گچ کاری ساختمان کدامند؟

گچ کاری مانند هر تخصص دیگر ابزارآلات مخصوص به خود برای اجرا دارد. ضروری‌ترین ابزارآلات گچ کاری شامل ماله، کاردک و استانبولی است. برخی از ابزارآلات گچ کاری برای گچ بری تزیینی مورد استفاده هستند که شامل دمبر، بومخوار، وردنگی، قلم بومگرد و … است. در ادامه، به بررسی ابزارآلات ضروری خدمات گچ کاری ساختمان می‌پردازیم.

ماله

مهم‌ترین ابزار گچ کاری ماله است. ماله وسیله‌ای ساده و ارزان است که ضروری‌ترین ابزار گچ کاری ساختمان است. وظیفه‌ی ماله برداشتن ملات گچ، پخش کردن ملات گچ بر روی سطح، صاف و مسطح کردن ملات گچ بر روی سطح است. گاهی اوقات ماله‌ها انواع متفاوتی دارد که هر یک وظیفه‌ای کوچک را بر عهده دارد؛ مثلا، ماله‌ی استانبولی مخصوص برداشتن ملات است و ماله‌ی سفیدکاری مخصوص پخش کردن ملات بر روی سطح است.

کاردک

کاردک وظیفه‌ی تمیز کردن ماله و استانبولی را دارد. با کاردک گچ‌های خشک شده را می‌تراشیم و ابزار را تمیز می‌کنیم. وظیفه‌ی دیگر کاردک مسطح کردن سطح گچ کاری سطوح است. در نتیجه، کاردک ابزاری ضروری برای گچ کاری است که چند وظیفه را انجام می‌دهد.

استانبولی

استانبولی ظرف تهیه‌ی ملات گچ و نگهدارنده‌ی ملات گچ است. استانبولی ظرفی استوانه‌ای شکل است که دهانه‌ی گشادی دارد. جنس استانبولی باید ضدزنگ باشد؛ چون، ملات حاوی آب است. می‌توانید از سطل ساده به طور موقت به جای استانبولی استفاده کنید؛ اما، استانبولی وسیله‌ای ضروری برای گچ کاری محسوب می‌شود.

ویژگی‌های گچ کار خوب چیست؟

 • باتجربه و کاربلد باشد و نمونه‌های سوابق کاری او مشخص باشد.
 • از لحاظ وضعیت جسمانی سالم باشد؛ چون، گچ کاری به‌طور مستقیم با شرایط فیزیکی افراد ارتباط دارد،‌
 • با دقت و ریز بین باشد؛ چون، گچ کاری کار بسیار ظریفی است،‌
 • وجدان کاری داشته باشد.
 • باید تمام نکات ایمنی را رعایت کند.
 • و …

هزینه‌ی خدمات گچ کاری با خانه ساز چقدر است؟

هزینه‌ی خدمات گچ کاری ساختمان ثابت نیست و عوامل متعددی بستگی دارد؛ اما، خانه ساز منصفانه‌ترین قیمت را برای خدمات شما در نظر خواهد گرفت. در ادامه، به بررسی عوامل تأثیرگذار بر هزینه‌های نهایی گچ‌کاری می‌پردازیم. عوامل تاثیرگذار بر قیمت گچ کاری شامل موارد زیر است:

 • متراژ و حجم کار
 • موقعیت پروژه
 • نوع گچ کاری و گچ بری
 • میزان ساعت کار و زمان مصرفی
 • آب و هوای مناسب برای گچ کاری ساختمان
 • و …

طبیعی است که هرچه متراژ کار گچ کاری بیشتر باشد، هزینه‌ی نهایی نیز بیشتر خواهد بود. اجرت کارگر و گچ کار نیز بر هزینه‌های نهایی تاثیر گذار است. نوع گچ کاری و روش‌های آن نیز بر هزینه‌های خدمات گچ کاری ساختمان مؤثر است. بهترین دما برای گچ کاری دمای بالای ۴ درجه‌ی سانتیگراد است. گچ در دمای صفر درجه و پایین‌تر یخ می‌زند و فرآیند گچ کاری را غیر ممکن می‌کند. اگر دمای ساختمان شما زیر صفر است، باید در و پنجره‌ها را عایق کنید و با استفاده از وسایل گرمایشی محیط را گرم نگه دارید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.