بازسازی حمام و دستشویی

بازسازی حمام و دستشویی

سرویس بهداشتی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که تاثیر زیادی در بهداشت خانواده و دکوراسیون داخلی منزل دارد. توالت‌ها معمولاً قبل از رسیدن به مرحله تعویض، نیاز به برخی تعمیرات کوچک پیدا می‌کنند که صاحبخانه باید به آن توجه داشته باشد. شما که این مطلب را می‌خوانید، احتمالاً در توالت منزلتان مشکلی به‌وجود آمده است و در فکر ارتقا و بهبود وضعیت آن هستید. با ما همراه باشید تا چگونگی بازسازی سرویس بهداشتی را به شما بیاموزیم.

سرویس‌های بهداشتی چند سال عمر می‌کنند؟

به طور معمول سرویس‌های بهداشتی بعد از 25 سال استفاده فرسوده شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند؛ بنابراین می‌توان 25 سال را سن متوسط توالت‌ها در نظر گرفت. برخی بر این باورند که خود توالت چینی عمری بسیار بالاتر از این عدد و حتی نامحدود دارد و تنها اجزای داخل توالت هستند که نیاز به تعویض و تعمیر پیدا می‌کنند.

این ادعا تا حدودی درست به‌نظر می‌رسد. اگر چه توالت چینی محکم و سخت است، اما به هیچ وجه غیر قابل تخریب نخواهد بود. آسیب به این قسمت ممکن است در اثر بالارفتن سن توالت یا ضربه فیزیکی رخ دهد. در هر صورت چنانچه با آسیب در این قسمت توالت روبه‌رو شدید، باید به‌سرعت به فکر تعویض و بازسازی سرویس بهداشتی بیفتید.

مورد بعدی که باید به آن توجه شود این است که گاهی اوقات تمام یا اکثر اجزای توالت نیاز به تعویض پیدا می‌کنند که در چنین شرایطی شاید تعویض کل توالت مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد. به علاوه با تعویض کل توالت می‌توانید از مزایایی از جمله عملکرد بهتر، طراحی ارگونومیک و بهره‌وری بیشتر برخوردار شوید.

چه عواملی نشان می‌دهند که سرویس بهداشتی نیاز به تعمیر یا تعویض دارد؟

دو نشانه اصلی وجود دارند که نیاز به بازسازی سرویس بهداشتی شما را هشدار می‌دهند. اگر شک دارید که زمان تعویض یا تعمیر سرویس بهداشتی رسیده است یا خیر به دنبال این دو نشانه باشید. اگر تنها یکی از این علائم را مشاهده کردید، باز هم سرویس بهداشتی شما نیاز به بازسازی دارد. متأسفانه زمانی که با این علائم روبه‌رو شدید، همه چیز روز به روز بدتر خواهد شد و چاره‌ای به جز تعویض نخواهد بود.

گرفتگی مداوم توالت

اینکه توالت شما ماهی یک بار مسدود شود، اصلاً طبیعی نیست. اگر توالت شما یک بار در هفته یا بیشتر دچار گرفتگی و انسداد می‌شود، این یک زنگ هشدار است. چنین شرایطی وضعیت بحرانی و قرمز توالت را نشان می‌دهد. گرفتگی یا عدم گرفتگی توالت بستگی به مواد شستشو شده و میزان تمیزی لوله‌های تخلیه آن دارد.

اگر چیزی غیر عادی در توالت ریخته نشده است، پس به احتمال زیاد لوله‌های تخلیه مشکل دارند. در مورد توالت‌های قدیمی یک علت گرفتگی می‌تواند رسوبات معدنی جمع شده در لوله‌ها باشد. این رسوبات با گذشت زمان سفت می‌شوند و راه عبوری لوله را تنگ و باریک می‌کنند. چنین رسوب‌هایی قابل حذف و از بین بردن هستند؛ اما این راه حل همیشه موفقیت‌آمیز نخواهد بود. در بیشتر موارد در صورت مواجه شدن با گرفتگی باید توالت را تعویض کنید تا مشکل دیگر تکرار نشود.

ترک خوردن و نشتی

ترک‌ها و نشتی ناشی از آنها الزاماً باعث غیر قابل استفاده شدن توالت شما نمی‌شوند. ممکن است حتی با وجود ترک و نشتی، توالت مانند حالت عادی عمل کند، اما دو مشکل به‌وجود می‌آید:

  • کفپوش اطراف پایه توالت مرطوب می‌شود.
  • آب همیشه در جریان است. این حالت باعث افزایش قبض آب پرداختی شما خواهد شد.

می‌توانید برای حل مشکل از روش‌های تعمیر توالت استفاده کنید، اما به‌خاطر داشته باشید که حتی اگر موفق به انجام تعمیرات شوید، ممکن است آخرین باری نباشد که این مشکل گریبان‌گیر شما خواهد شد. احتمال ترک خوردن توالت‌های قدیمی بیشتر است. به‌علاوه برخی ترک‌ها بسیار عمیق هستند و نمی‌توان آنها را تعمیر کرد. در این شرایط باید از توالت جدید استفاده کرد.

توالت من بیش از 25 سال سن دارد و هنوز هم سالم است. آیا باز هم باید آن را تعویض کنم؟

توالت شما از مرز 25 سال گذشته است. این بدان معنا است که عمر توالت معمولی را طی کرده و از آن فراتر نیز رفته است. با این وجود آیا هیچ یک از مشکلاتی که در قسمت‌های قبل در مورد آن صحبت کردیم را مشاهده نمی‌کنید؟ اگر چنین است، ممکن است نیاز به توالت جدید نباشد. با این وجود باز هم بهتر است به فکر بازسازی سرویس بهداشتی خود باشید. از مزایای تعویض توالت در این حالت می‌توان موارد زیر را نام برد:

کاهش آسیب‌های سطح توالت

آسیب‌های سطح خوشایند نیستند. این آسیب‌ها معمولاً به شکل خراش یا فرورفتگی روی سطح ظاهر می‌شوند. آنها علاوه بر ظاهر نازیبایی که دارند، تمیز کردن توالت را نیز دشوار می‌کنند. بنابراین بازسازی سرویس بهداشتی نه تنها شما را از شر خراش‌های سطح راحت می‌کند، بلکه امکان تمیز کردن راحت‌تر توالت را نیز فراهم می‌آورد.

شستشوی کارآمدتر

مورد بعد این است که اغلب توالت‌هایی که بیش از 25 سال عمر دارند، به روش قدیمی ساخته شده‌اند. تعویض توالت و استفاده از سرویس‌های بهداشتی با فناوری جدیدتر امکانات بیشتری را برای توالت فراهم آورده و عملکرد بهینه و شستشوی کارآمدتر آن را موجب می‌شود. توالت‌های جدیدتر آب کمتری نیز برای شستشو مصرف می‌کنند که به بهره‌وری بیشتر آب نیز کمک می‌کند.

راحتی بیشتر

توالت‌های نسل جدید تناسب بیشتری با فیزیک بدن انسان دارند و راحتی بیشتری را برای او هنگام استفاده از سرویس بهداشتی فراهم می‌آورند. برخی ادعا می‌‌کنند که توالت‌هایی را طراحی کرده‌اند که خطر ابتلا به بیماری کولون را کاهش می‌دهد. برخی از آنها قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند تا کاربر بتواند متناسب با قد و جثه خود توالت را تنظیم کند. وجه اشتراک طرح‌های مختلف نوآوری در سرویس‌های بهداشتی، ایجاد راحتی بیشتر و تجربه کاربری بهتر است.

شدن قابلیت‌های جدید

امروزه توالت‌هایی با فناوری پیشرفته ساخته شده‌اند که تا چند دهه پیش یک رویا به‌نظر می‌رسیدند. برخی از این قابلیت‌ها عبارتند از: صندلی‌های گرم شونده، یکپارچگی توالت، فلاش بدون لمس، بوگیر خودکار، خشک کن هوا، کنترل از راه دور، صفحه نمایش لمسی و حتی بلندگوی بلوتوث. اگر می‌خواهید از چنین امکاناتی بهره‌مند شوید، باید به بازسازی سرویس بهداشتی خود بپردازید.

بازسازی کف سرویس بهداشتی

کف‌سازی سرویس بهداشتی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این قسمت مرتب با آب و رطوبت در ارتباط بوده در صورت عدم توجه به کف‌سازی مناسب آن مشکلاتی مانند نشتی آب، جریان آب و … برخی مشکلات مربوط به نظافت به‌وجود خواهند آمد. در بازسازی کف سرویس بهداشتی توجه به دو مورد زیر ضروری است:

  • زیرسازی
  • انتخاب کف‌پوش مناسب

زیرسازی

زیرسازی اولین مرحله برای کف‌سازی سرویس بهداشتی است که باید در زمان احداث و ساخت بنا به آن توجه شود. عایق‌بندی مناسب و شیب‌سازی استاندارد مسائلی هستند که در زیرسازی توالت باید مورد توجه قرار گیرند.

انتخاب کف‌پوش مناسب

کفپوش‌های متداولی که در بازسازی کف سرویس بهداشتی استفاده می‌شوند، کف‌پوش‌های بتنی، چوبی ضد آب، سنگی، سه بعدی و سرامیکی هستند. در کشور ما سرامیک کاربرد بیشتری در کف‌سازی سرویس بهداشتی دارد.

برای بازسازی دستشویی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر تصمیم به بازسازی دستشویی محل زندگی خود گرفته‌اید، لازم است تا برای انجام بهتر آن برخی نکات را رعایت کنید:

  • اولین چیزی که در بازسازی سرویس بهداشتی باید به آن توجه کنید، قطع بودن منبع آب ساختمان است. از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید.
  • مورد بعد خروج از خانه است. با توجه به اینکه بازسازی سرویس بهداشتی فرایندی پرسروصدا و همراه با گرد و غبار است، بهتر است اهالی خانه در این زمان در منزل نباشند.
  • قبل از اقدام به بازسازی دستشویی، روی مبل‌ها و وسایل مخصوصاً آنهایی که از پارچه ساخته شده‌اند را بپوشانید.
  • گرد و غبار ناشی از بازسازی سرویس بهداشتی برای ته نشین شدن کامل به 3 تا 4 روز زمان نیاز دارد. برای ورود مجدد به خانه این مدت را در نظر بگیرید.

بازسازی سرویس بهداشتی چقدر طول می‌کشد؟

در قسمت قبل گفتیم که بهتر است اهالی خانه در زمان بازسازی و تعمیر سرویس بهداشتی در منزل نباشند. حال این سوال پیش می‌آید که برای چه مدت؟

مدت زمان لازم برای تعمیر سرویس بهداشتی به متراژ آن و نوع فعالیت انجام شده بستگی دارد. به طور معمول برای بازسازی سرویس بهداشتی به زمانی در حدود 1 هفته نیاز است. 3 تا 4 روز بعد از اتمام بازسازی دستشویی نیز باید برای ته نشین شدن گرد و غبار ناشی از آن صبر کرد. در نتیجه بعد از حدود 10 روز شما می‌توانید مجدداً وارد منزل خود شوید.

هزینه بازسازی سرویس بهداشتی چقدر است؟

هزینه بازسازی سرویس بهداشتی به مواد به‌کار رفته در توالت و متراژ توالت بستگی دارد. همچنین تخصص فرد بازسازی‌کننده و مهارت او در انجام کار نیز در تعیین هزینه بازسازی سرویس بهداشتی مؤثر است. مدل توالت و پیچیدگی بازسازی و تعمیر آن نیز در محاسبه هزینه هر 1 متر بازسازی شده تأثیرگذار خواهد بود.

در بازسازی حمام و توالت به ترتیب چه کارهایی باید انجام شوند؟

حمام نیز مانند توالت بعد از سال‌ها استفاده نیاز به نوسازی پیدا می‌کند. هم به دلیل داشتن ظاهر زیباتر و هم بهره‌مند شدن از تکنولوژی‌های جدیدتر بهتر است که هر چند سال یک بار به بازسازی حمام خود بپردازید. بازسازی دستشویی و حمام تا حد زیادی به یکدیگر شباهت دارند. در زیر مراحل کلی که هنگام بازسازی حمام و توالت باید در نظر گرفته شوند را به ترتیب مشخص کرده‌ایم.

1. جدا کردن وسایل قدیمی و خرید وسایل جدید

قبل از اقدام به تعویض توالت یا حمام، باید توجه کنید که کدام یک از وسایل موجود در آنها قابل استفاده و کدام یک غیر قابل استفاده هستند. پس از تفکیک این دو مورد، لیست وسایلی که قصد تهیه آنها را دارید، تهیه کنید. این کار به صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما کمک زیادی می‌کند و موجب پیشرفت سریع‌تر کارها می‌شود.

2. اطمینان از صحت تأسیسات لوله‌کشی و برقی

از اقدامات مهمی که قبل از بازسازی حمام و دستشویی باید به آن توجه کرد، اطمینان از سلامت تأسیسات برقی است. لوله‌های رفت و برگشت را چک کنید که نشتی نداشته باشند.

  • آچار فرانسه به شما در باز کردن و سپس چک کردن لوله‌ها کمک می‌کند.
  • اگر قصد تغییر نورپردازی خود را دارید، لازم است تا محل سیم‌کشی جدید را در این مرحله تعیین کنید. پریز برق باید به‌نحوی تغییر داده شود که با مکان جدید چراغ‌ها و روشویی کابینت هماهنگ باشد.

3. قطع کردن آب و برق سرویس بهداشتی و حمام

نکته دیگر قبل از انجام بازسازی سرویس بهداشتی، قطع منبع آب ساختمان است. اگر سیستم لوله‌کشی ساختمان شما به صورت کلکتوری باشد، نیازی به قطع کردن منبع اصلی آب ساختمان نیست و فقط کافی است آب حمام و دستشویی قطع شوند.

4. خارج کردن تجهیزات درون دستشویی و حمام

در این مرحله از مراحل بازسازی سرویس بهداشتی باید تجهیزات درون حمام و دستشویی را با استفاده از ابزار مناسب خارج کنید. مواردی از قبیل توالت، وان حمام، آینه، کاشی‌ها و سرامیک‌ها، سینک روشویی و … باید خارج شوند.

5. انتخاب رنگ

بدیهی است! اگر قصد بازسازی سرویس بهداشتی یا حمام خود را دارید، باید از قبل رنگ آن را انتخاب کرده باشید. این مورد کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد. افراد زیادی از رنگ‌هایی با ترکیب آبی و سفید در توالت یا حمام خود استفاده می‌کنند. رنگ طوسی نیز رنگ مورد علاقه بسیاری از افراد است. در کل رنگ‌های ملایم و خسته برای حمام و دستشویی پیشنهاد می‌شوند.

6. شروع به بازسازی سرویس بهداشتی

در این مرحله باید اقدام به تخریب دستشویی یا حمام کنید تا شرایط برای بازسازی آماده شود.

7. عایق‌کاری سرویس بهداشتی

با توجه به اینکه دستشویی و حمام محیط‌هایی خیس و پررطوبت هستند، عایق‌بندی آنها اهمیت زیادی دارد.

8. نصب کاشی و سرامیک

بعد از عایق‌کاری باید سرامیک و کاشی‌ها را نصب کنید. بهتر است کاشی‌های کف سرویس بهداشتی را با ابعاد 15 * 15 یا 20 * 20 انتخاب کنید. کاشی‌های دیوار 40 * 20 یا 30 * 30 انتخاب مناسبی هستند.

9. انتخاب و نصب تجهیزات جدید

چیدمان تجهیزات باید به‌گونه‌ای انجام شود که از فضای موجود بیشترین استفاده را ببریم. شیرآلات مدرن علاوه بر اشغال فضای کمتر، طول عمر بیشتری نیز دارند و از نظر ظاهری نیز نسبت به نمونه‌های قدیمی جذابیت بیشتری دارند.

10. نصب هواکش و سیستم نوردهی مناسب

نورهای سفید یا مهتابی برای سرویس بهداشتی و حمام بسیار مناسب هستند. بازسازی سرویس بهداشتی با نصب هواکش و سیستم روشنایی به ‌پایان می‌رسد.

جمع‌بندی

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام عملی است که هر چند سال یک بار بسته به نوع توالت باید انجام گیرد. هدف از انجام این کار دادن جلوه‌ای زیباتر به حمام و دستشویی و رفع برخی ایرادات است. حتی اگر فکر کنید دستشویی یا حمام شما با وجود قدیمی بودن مشکلی ندارد و خیلی خوب کار می‌کند، باز هم مزایای تعویض توالت و بازسازی حمام چیزی نیست که بتوانید از آن چشم‌پوشی کنید. در این مقاله در مورد بازسازی دستشویی و حمام توضیحات کاملی داده شد. امید است تا با مطالعه این مطالب، حمام و دستشویی خود را به زیباترین شکل ممکن درآورید!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.